- akce již proběhla.
Vize českého archivnictví, představení tezí a diskuze
14. listopadu 2023 , 9:00 am - 6:00 pm
Živý přenos 14. listopadu 2023 od 8.50 hod. na kanále YouTube
Vize českého archivnictví
Představení tezí – diskuse
úterý 14. listopadu 2023
aula Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (místnost C 33), Arne Nováka 1, Brno
Česká archivní komunita má za sebou v nedávné době několik diskusí na téma budoucího směřování oboru. Poslední dvě z nich v Hradci Králové (2022) a v Pardubicích (2023) dospěly k tomu, že nazrál čas zformulovat text, který se stane výchozím bodem pro další koncepční rozhodování.
Při odboru archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra vznikla neformální skupina, která připravila návrh textu Vize českého archivnictví. Skupina pracuje pod vedením Daniela Doležala (OASSS MV ČR) ve složení: Stanislav Bárta (FF MU), Daniela Brádlerová (MÚA AV ČR), Tomáš Dvořák (AHMP), David Valůšek (MZA), Michaela Zemánková (MZA). Formulování a ukotvení vize je prvním krokem,
na nějž naváže analýza současného stavu směřující k přípravě koncepce českého archivnictví po roce 2025.
Cílem semináře je představení návrhu textu Vize českého archivnictví a otevřená debata s archivní veřejností. Každé ze čtyř tezí je věnován jeden diskusní blok.
Program
9:00 Zahájení a představení vize
Daniel Doležal, Petr Mlsna
9:30–11:00 Otevřené archivy jako základ demokratické společnosti
Panelisté: David Valůšek, Mikuláš Čtvrtník, Ondřej Ševeček
11:30–13:00 Archivy jako místa kolektivní i individuální paměti
Panelisté: Tomáš Dvořák, Vítězslav Sommer
14:30–16:00 Archivy jako aktivně spolupracující instituce
Panelisté: Stanislav Bárta, Jiří Dufka, Karel Řeháček
16:30–18:00 Archivy jako moderní a profesionální instituce
Panelisté: Daniela Brádlerová, Milan Vojáček, Radek Pokorný
Přihlašovací formulář je na adrese: https://muni.cz/go/d903c7. Přihlášky do naplnění kapacity sálu přijímáme do 30. října 2023. Bude zajištěn online přenos a možnost kladení dotazů a komentářů prostřednictvím chatu.
Vize českého archivnictví
Archivy jsou jedinečné instituce propojující minulost, přítomnost a budoucnost lidstva. U společnosti požívají důvěru, protože uchovávají, spravují a zpřístupňují autentické informace. Propojují v sobě kvality paměťové instituce a úřadu.
Otevřené archivy jako základ demokratické společnosti
Otevřenost archivů je jedním ze základních pilířů demokratické společnosti. Archivy zaručují všem občanům bez rozdílu právo na přístup k uchovávaným informacím, a tím napomáhají budovat
a udržovat demokratickou občanskou společnost. Ke své maximální otevřenosti přispívají odstraňováním nejrůznějších bariér v přístupu do archivů i zpřístupňováním archiválií. Cílem je využívání moderních a účelných způsobů zpracování archiválií a jejich nízkoprahové zpřístupnění. Archivy aktivně reagují na potřeby společnosti a svých uživatelů, jsou schopné jim vycházet vstříc.
Archivy jako místa kolektivní i individuální paměti
Paměť představuje živoucí pouto s minulostí a zároveň pomáhá v orientaci a pochopení přítomnosti. Archivy tuto paměť nejenom uchovávají, ale i aktivně utvářejí tím, že, vědomy si své odpovědnosti, shromažďují autentické doklady a informace o životě společnosti. Vybírají a získávají archiválie s trvalou informační hodnotou, bez ohledu na jejich formu.
Archivy jako aktivně spolupracující instituce
Archivy se přímo podílejí na efektivním sdílení dat s jinými paměťovými, informačními a vědecko-výzkumnými institucemi. Obohacují je o svůj jedinečný náhled na povahu informací a vstupují
do projektů s mezioborovým přesahem. Zároveň reagují na společensky závažná témata, aktivně k nim nabízejí informace uchovávané v archivech a prezentují je adekvátně veřejnosti. Jsou důležitým partnerem pro veřejnou správu a jsou schopné aktivní spolupráce s komunitou svých uživatelů.
Archivy jako moderní a profesionální instituce
Archivy jsou profesionální instituce disponující odpovídajícím technickým, technologickým
a personálním vybavením. Archivní síť svou strukturou reaguje na potřeby společnosti. Základním pilířem je péče o archiválie, rozšířená o úkoly správní, informační, vědecké, vzdělávací a kulturní. Klíčová pozice přitom připadá pracovníkům archivů disponujícím specifickými dovednostmi
a znalostmi. Jsou to profesionálové různých specializací, reagující celoživotním vzděláváním
na dynamický vývoj společnosti a přístupu k informacím. Pro svoji práci kvalifikovaně využívají
své odborné znalosti a dovednosti, dostupné moderní nástroje a informační technologie.
K naplňování této vize je potřeba učinit několik konkrétních kroků.
- Zpracovat koncepci rozvoje archivnictví s jasně nastavenými a měřitelnými cíli opřenými
o důkladnou analýzu aktuálního stavu. - Změnit vzdělávání budoucích archivářů a podporu rozvoje dovedností těch stávajících.
- Patřičně reagovat na dynamiku vývoje společnosti a přizpůsobovat přístupy k ní.
- Nalézt trvale udržitelný způsob adekvátního financování archivů.