Volný čas v Liberci

JEŠTĚD

Ještěd dosahuje nadmořské výšky 1012 m. V polovině 19. století byla na vrcholu postavena dřevěná chata s občerstvením a noclehem, později přestavěná na částečně kamennou stavbu nazvanou Rohanova chata. Dne 13. ledna 1907 zde byl slavnostně otevřen horský hotel, jehož výstavbu realizovala liberecká stavební firma Gustav Sachers. V roce 1933 došlo ke zprovoznění lanové dráhy. Rekonstrukce a modernizace hotelu i Rohanovi chaty proběhla roku 1962. Bohužel, 31. ledna 1963 nedopatřením hotel vyhořel a následného roku vyhořela i Rohanova chata. Realizace nového projektu na vrcholu Ještědu se chopil ateliér SIAL Liberec. Autorem vítězného návrhu stavby byl architekt Karel Hubáček. Na výstavbě se dále podíleli statici Zdeněk Patrman a Zdeněk Zachař, interiéry navrhl Otakar Binar. Výstavba proběhla v letech 1966–1973 společně s rekonstrukcí lanové dráhy. Ke slavnostnímu otevření došlo 21. září 1973. Budova dostala tvar rotujícího hyperboloidu, aby snáze odolávala lokálním povětrnostním podmínkám. V objektu se nachází restaurace, hotel a televizní vysílač. Společně s anténou dosahuje výšky 94 m. V roce 2005 byl hotel a televizní vysílač Ještěd zařazen mezi Národní kulturní památky České republiky.

 

Neorganizovaný výlet na Ještěd

Před hotelem je na ulici Košická zastávka autobusů MHD „Babylon“. K výletu na Ještěd využijte autobus č. 16, 22, 27 a 30. Busem jeďte jednu stanici do zastávky „Nádraží“. Zde přestupte na tramvaj č. 3, směr Horní Hanychov (staví na stanovišti, na kterém vystoupíte z autobusu). Linka č. 3 má interval 20 min. Prohlédněte si předem jízdní řád na webu www.dpmlj.cz .

K „Nádraží“ je možné dojít i pěšky, za 12–15 min. Před recepcí hotelu jděte vpravo do kopce. Nahoře na světelné křižovatce znovu vpravo. Pak rovně 500m až na zastávku tramvaje. Jedete tramvají, která pokračuje ve směru Vaší chůze.

Další možností je chůze na zastávku „Rybníček“ na Tř. 1. máje. Z Centra Babylon vyjděte východem do ulice Nitranské (u IQLandie). Jděte od vchodu vlevo po kolejích. Před parkem zahněte vpravo a dále ul. U Nisy (podél řeky) až do zastávky „Rybníček“. Do Horního Hanychova jedou tramvaje směr „Nádraží“ (do kopce).

Jízda tramvají do Horního Hanychova trvá z „Rybníčku“ 14 min. od „Nádraží“ 12 min.

 

Z Horního Hanychova na Ještěd

Z konečné tramvaje můžete na Ještěd pěšky nebo s využitím lanovky. Pro zdatnější zde začíná modrá turistická značka. Na Ještěd je to 3,5 km. Plánovač www.mapy.cz udává dobu chůze 1 hod. a 50 min., ale při běžné chůzi vystoupáte na vrchol mnohem dříve. Otrlí chodci mohou zvolit výstup „pod lany“ tedy chůzi po sjezdovce v trase kabinové lanovky. Jde o turisty hojně využívanou neznačenou trasu. Po dosažení silnice ve 2/3 kopce doporučujeme zvolit k dokončení výstupu chůzi po komunikaci. Nicméně lze pokračovat přímo až na vrchol.

Ti co zvolí jízdu lanovkou, projdou od tramvaje ozdobnou „Bránou borců“ z dob Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Minou restauraci „Čerti na Ještědu“ a místní Infocentrum, aby se podle šipek vydali cca 800 m po tzv. Beranově cestě k dolní stanici lanové dráhy Horní Hanychov – Ještěd. Jen pozor, jdete ke kabinové lanovce. Sedačková lanovka Skalka má dolní stanici téměř u tramvaje, ale tu nehledáte. Sedačka není v provozu a hlavně nevede na vrchol Ještědu, jen na Ještědský hřeben. Proto slouží v zimě lyžařům, v létě bike parku a jako alternativa pro turisty. Jízdné v kabinové lanovce ČD na Ještěd je 99 Kč za jednu jízdu, 149 Kč za jízdenku zpáteční. Slevu mají držitelé In Karty.

 

Jízdné

Přestupní jízdenka platná 40 min. od označení stojí 20 Kč. Doporučujeme nákup předem na recepci hotelu Babylon nebo v trafice. Ve všech tramvajích je možná platba jízdného bezkontaktní platební kartou Vaší banky. Karta se po volbě jízdného přikládá k terminálu ve vozidle. Další možností je platit pomocí SMS. Před nástupem do vozidla cestující odešle SMS zprávu na číslo 90206 s textem LIB. Jízdenku pro jednotlivou jízdu lze v případě nouze zakoupit u řidiče za 24 Kč (nutno mít drobné). POZOR: Jízda tramvají na meziměstské trati Liberec – Jablonec má vlastní tarifní podmínky viz dále. Jízdenku za 20 Kč nelze k cestě použít!

Při individuálním výletu na Ještěd stojí za zvážení nákup tzv. Jednodenní síťová EURO-NISA-TICKET. Pro jednoho cestujícího stojí 160 Kč. Za 320 Kč zakoupíte jízdenku platnou až pro pět společně cestujících osob (ideální pro cestu ve skupince 2–5 lidí). Držitel/lé EURO-NISA-TICKET zaplatí v lanovce na Ještěd pouze 35 Kč za osobu a jízdu (tzv. místenku). Jízdenka EURO-NISA-TICKET umožňuje bezplatné a neomezené jednodenní cestování po celém Libereckém kraji (tedy i v Liberci a Jablonci nad Nisou), dále v polském a německém příhraničí (včetně populární parní úzkokolejky Zittau – Oybin/Johnsdorf). Jízdenku zakoupíte v Liberci na nádraží ČD, autobusovém nádraží nebo na terminálu MHD. EURO-NISA-TICKET platí vždy jeden den do 4.00 následujícího dne.

Pro cestování po Liberci lze zakoupit také jednodenní jízdenku za 50 Kč (doba platnosti: 24 hodin od označení). Ta platí pouze na tramvajových linkách č. 2 a 3. Ideálně Vám poslouží na cestu k Oblastní galerii – Lázně a Severočeskému muzeu, kam máte zajištěný volný vstup. Tramvají č. 2 a 3 dojedete také k Botanické zahradě nebo ZOO. A linkou č. 3 do Horního Hanychova (pod Ještěd). Za 80 Kč lze zakoupit 24hodinovou jízdenku platnou v libereckých tramvajích i autobusech.

 

Cesta do Jablonce nad Nisou

S ohledem na volný vstup do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou uvádíme, že jízdenka pro meziměstskou tramvajovou linku MHD Liberec-Jablonec nad Nisou (základní přestupní) stojí 38 Kč a platí 75 min. Jízdenka je platná na všech linkách městské hromadné dopravy v obou městech. Nepřestupná jízdenka pouze na linku č. 11 Liberec-Jablonec stojí 26 Kč. Do Jablonce nad Nisou se dostanete i vlakem z libereckého nádraží. Vlak jede každou půlhodinu (ve 35 a 05) a jízdenka stojí 26 Kč.

 

Procházka po Liberci

Hotel Babylon je vhodným výchozím bodem k procházce po širším centru Liberce. K radnici je to cca 1,5 km. K Oblastní galerii a Severočeskému muzeu cca 2,3 km, tedy slabou tři čtvrtě hodinu chůze. S využitím plánu centra města, který jste dostali, vyjděte z Babylonu ulicí U Nisy na Rybníček. Tramvají můžete dojet do Galerie či Muzea (linka č. 2 a 3). Nebo se vydat dále pěšky (podél kolejí, přejít řeku). Na Soukenném náměstí potěší pohled na Palác Dunaj, Kavárnu Nisa nebo obchodní dům Baťa (30. léta 20. stol.). Dále stoupáte Pražskou ulicí až na Náměstí Dr. Beneše s historickou Neptunovou kašnou, radnicí a Divadlem F. X. Šaldy. Od radnice je možné zajít vlevo ke kostelu sv. Antonína a unikátním Valdštejnským domkům na Sokolovském náměstí. Za nimi ještě stojí barokní kostel sv. Kříže.

Kdo má chuť jít dál, pokračuje od radnice ul. 5. května podél moderní budovy banky a nákupního centra Plaza na Šaldovo náměstí. Máte-li celodenní jízdenku, klidně se svezte tři zastávky tramvají č. 2 nebo 3. Pěší pokračují dál podél kolejí cca 10 min. Cestou po promenádní Masarykově třídě uvidíte budovu Průmyslové školy (založené již roku 1876 – po brněnské a černovické, dnes ležící na Ukrajině, je třetí nejstarší školou svého druhu mimo samotné Rakousko, dnes je druhou nejstarší průmyslovou školou na území Česka). Projdete kolem areálu bývalého výstaviště legendárních LVT a nově založeného Technického muzea Liberec (vstupné 100 Kč). Za ním už je Oblastní galerie a Severočeské muzeum. Visačka účastníka našeho setkání Vám po dobu konference zajistí volný vstup do galerie i muzea. (Oblastní galerie je otevřena denně kromě pondělí od 10.00 do 17.00, ve čtvrtek do 19.00. Severočeské muzeum je přístupné denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin, ve středu do 18.00 hodin.). Po Masarykově třídě lemované vilovou čtvrtí lze dojít až do Lidových sadů (Botanická zahrada, ZOO, vyhlídková věž). Nadšeným chodcům doporučujeme výstup na rozhlednu liberecká Výšina, která potěší nejen rozhledem na město, ale i výbornou restaurací. Turistická stezka začíná na konečné tramvaje v Lidových sadech, vedle vstupu do ZOO.

Návrat k hotelu je možný tramvají č. 2 a 3 do zastávky Rybníček, popř. s přestupem na terminálu MHD a využitím linek č. 16, 22, 27 a 30 do zastávky Babylon (pozor na směr linek, ať nejedete z terminálu na druhý konec města).