Zemřela prof. Zdeňka Hledíková, čestná členka ČAS

Vážení a milí,

v zastoupení mojí maminky Zdeňky Pospíšilové vám se smutkem oznamuji, že nám v úterý 13. 11. 2018 nad ránem odešla navždy naše teta, Prof. Zdeňka Hledíková. Teta Zdeňka na oficiální ceremoniály a velké poklony nebyla a sama řekla farářovi, že nechce žádné velkolepé loučení, nicméně by si určitě nějaké poděkování zasloužila, čímž by byla naše rodina poctěna.

Děkuji za celou rodinu.

S úctou a srdečným pozdravem, její praneteř,
Kateřina Zdráhalová Kalvachová

Zdeňka Hledíková – parte

ČEST JEJÍ PAMÁTCE!

Prof. PhDr. Zdeňka Hledíková, CSc. (23. 10. 1938 Praha – 13. 11. 2018 Praha), pracovnice Státního oblastního archivu v Plzni v letech 1960-1962, archivu Ústředního ředitelství Československého filmu v letech 1962-1965. V letech 1965-2007 působila kmenově na katedře pomocných věd historických a archivního studia FF UK, od roku 1995 zároveň ředitelka Českého historického ústavu v Římě. Učitelka několika generací českých archivářů, členka řady domácích a zahraničních vědeckých grémií, odborných komisí a redakčních rad. Renomovaná historička zaměřená zejména na středověké církevní dějiny, dějiny správy a středověkou paleografii. Autorka desítek vědeckých studií, monografií a edic (mj. Monumenta Vaticana – tomus prodromus). V roce 2010, jako druhá česká žena, obdržela Řád sv. Řehoře Velikého, který patří mezi pět vyznamenání, která uděluje sám papež. O dva roky později pak převzala z rukou ministra školství cenu Cenu Milady Paulové. Od roku 2008 je čestnou členkou České archivní společnosti, v témže roce rovněž obdržela medaili Za zásluhy o české archivnictví.

946228_188813487946970_1829434180_n

Označeno v Novinky, Slide
2 comments on “Zemřela prof. Zdeňka Hledíková, čestná členka ČAS
 1. Hilda B. z Mnichova napsal:

  Neumím dost psat česky:
  Ich habe Frau Professor Hlediková sehr verehrt, vor allem für das Buch „Arnošt z Pardubic“, für den ich mich sehr interessiere [jsem z Kladskeho kraje).
  Ich bin traurig und werde an paní Hlediková immer in Hochachtung denken!
  R.I.P.

 2. jáhen Jaroslav Mrňa, Praha-Kunratice napsal:

  Prof. Zdeňka Hledíková byla vzácným člověkem. Bůh ji obdařil mnohými dary, jimiž obdarovávala všechny kolem sebe. Velmi jsem si jí vážil pro její odborný nadhled a milou, skromnou povahu.
  Čest její památce!
  R.I.P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2