Pozvánka na výstavu Okupace 68 Plzeň

Archiv města Plzně a Západočeské muzeum ve spolupráci se Státním oblastním archivem v Plzni připravily obsáhlou výstavu Okupace 68 Plzeň. Prostřednictvím fotografií, dobových tiskovin i předmětů mapuje události roku 1968 od jarních měsíců přes první dny okupace až po období počátku takzvané normalizace.

„Politické události roku 1968 jsou a jistě ještě dlouho budou předmětem bádání i pří historiků. Pro naprostou většinu občanů Československa však takzvané Pražské jaro přineslo naději na svobodnější život a lepší budoucnost. Agrese 21. srpna byla pro ně proto šokem a velkou ranou do jejich životů. Občané naší země, včetně Plzeňanů, dali jasně najevo svůj odpor k invazi vojsk Varšavské smlouvy,“ řekl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa (ODS).

10781
Na výstavě budou i fotografie ruských okupantů, kteří přijeli do Plzně 21. srpna 1968 kolem osmé hodiny ráno | Autor: Archiv města Plzně

Část expozice bude umístěna v mázhauzu plzeňské radnice, druhou část budou tvořit panely umístěné v blízkosti Morového sloupu na plzeňském náměstí Republiky. Výstava bude zahájena 21. srpna v 16.00 hodin v mázhauzu radnice.

„Úvodní panely výstavy přibližují události jarních měsíců roku 1968, kdy vznikaly nové spolky s politickými ambicemi. Někdejší zakázané organizace, jako například Junák, se vracely na scénu a regionální média, která se stala nejvýznamnějším stimulantem a oporou takzvaného obrodného procesu v Plzni, otevírala případy perzekučních zásahů z 50. let 20. století,“ uvedl Adam Skála, vedoucí Archivu města Plzně. Na fotografiích je zde zachycen například majáles či oslavy osvobození americkou armádou.

Druhá, nejrozsáhlejší část výstavy, je věnována prvním dnům okupace. „Díky řadě místních fotografů, kteří svoje snímky uložili ve zdejších paměťových institucích, se podařilo do značné míry zdokumentovat průběh obsazování nejvýznamnějších úřadů a institucí ve městě, ale i další události,“ vysvětlil Adam Skála. Doplnil, že součástí výstavy je mimo jiné také uniforma generála Sovětské armády či sovětská vojenská vyznamenání, letáky distribuované okupačními orgány, ale i ty, které naopak okupaci odsuzovaly. Závěrečná část výstavy pak dokumentuje období počátku takzvané normalizace. Výstava v mázhauzu potrvá do 6. září, venkovní část bude k vidění do 20. září.

39061422_10217585422007863_7878932086478864384_o

Označeno v Novinky
2 comments on “Pozvánka na výstavu Okupace 68 Plzeň
 1. Jiří Luhan napsal:

  Dobrý den, bohužel jsem nestihl navštívit letos výstavu Okupace 68, ale dostal jsem doporučení, že bude příští rok v Praze. Je už známo místo a termín ?
  Děkuji a zdravím
  Jiří Luhan

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážený pane, zatím tuto informaci nemáme, ale můžete se samozřejmě nejlépe obrátit na pořádající archiv, tj. Archiv města Plzně
   Mgr. Adam Skála (vedoucí), tel.: 378 032 600, e-mail: skalaa@plzen.eu, kde jistě dostanete nejpřesnější informace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2