Unikátní archivní dokumenty z dějin Olomouce jsou nyní všem přístupné

Velkou novinkou a potěšením pro všechny zájemce o olomouckou historii bylo spuštění webové stránky, která představí nejvzácnější archiválie, vztahující se k městu. Stránky vznikají díky spolupráci města a dvou archivů.

Návštěvník se zde dozví fakta o vzniku olomoucké radnice, o nejstarším klášteru a mnoho dalšího a současně uvidí unikátní dokumenty, dosud přístupné jen badatelům v archivech.

K historickému městu, jakým bezpochyby Olomouc je, patří i bezpočet vzácných archivních materiálů. Za staletí fungování královského města i různých politických a kulturních institucí na jeho území vzniklo množství unikátních dokumentů. „Tyto dokumenty procházejí postupně digitalizací. Vedení města mělo velký zájem na tom, aby se podařilo dokumenty představit dlouhodobě i laické veřejnosti, což se nyní díky spolupráci samosprávy, Státního okresního archivu Olomouc a olomoucké pobočky Zemského archivu Opava podařilo. Sloužit k tomu bude speciální webová stránka https://archivy.olomouc.eu.

Webová stránka bude představovat laickým zájemcům z řad veřejnosti digitální faksimile vybraných archiválií s jejich transkripcemi či překlady a s historickým komentářem, jakož i výběr z olomoucké ikonografie (tedy kresby, malby, grafiky a fotografie historické i současné Olomouce). Prezentace, nazvaná Z olomouckých archivů, je spojena s internetovými stránkami Magistrátu města Olomouce a Archivního vademeca. Autorem textového obsahu stránky je renomovaný bohemista a historik z Univerzity Palackého v Olomouci Jiří Fiala.

V současnosti najdou zájemci na webové stránce první čtyři díly, které se týkají dokumentů k založení či obnovení moravského biskupství v Olomouci (1063), založení benediktýnského kláštera Hradisko (1077) a k založení kupeckého domu a radnice (1261 a 1378), nejnovější část se věnuje prvnímu česky psanému dokumentu z archivu města Olomouce (1404). Ještě v průběhu letošního roku přibudou další kapitoly, například o první návštěvě Tomáše Garrigue Masaryka v Olomouci či o popravě proslulého bandity a vraha Martina Leciána, a web bude postupně doplňován i v dalších letech.

Označeno v Novinky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2