Archiv České obce sokolské zve na výstavu Ni zisk, ni slávu!

VÝSTAVA NI ZISK, NI SLÁVU OTEVŘENA

V úterních podvečerních hodinách 19. června byla sestrou starostkou a panem ředitelem Historického muzea Národního muzea slavnostně otevřena dlouho očekávaná výstava v Tyršově domě Ni zisk, ni slávu!, která bude sokolům a veřejnosti přístupná do 8. července od 10.00 – 18:00 hodin. Na výstavě Vás především zaujmou krásné předměty ze sokolské bohaté historie, které jsou ze sbírek ČOS a Národního muzea.

plakát

Po vstupu na výstavu nejdříve projdete bránou současnosti, abyste se ocitli v místnosti, která je věnována sokolským osobnostem. Dočtete se životní příběhy zakladatelů Fügnera a Tyrše, náčelníků Vaníčka a Pechláta, náčelnice Provazníkové a starostů Bukovského a Scheinera. Chybět nebudou předměty vážící se k těmto osobnostem. Za všechny jmenujme řád svatého Sávy, který dostal právě br. Bukovský, starosta ČOS zavražděný v Osvětimi.

Ve velkém sále Michnova paláce Vás čekají tři časová období, kterými projdete na konec místnosti, kde jsou předměty z pozůstalosti Tyrše a Fügnera, včetně psa Kvika. Nahlédnout se dá i do mramorového sálu, kde v minulosti zasedalo vedení České obce sokolské.

U některých vybraných předmětů se nacházejí rozšířené popisky, abyste se blíže dozvěděli jejich příběh. Jedná se například o krásný interzovaná mísa vyrobená a dovezená z Taškentu, který Sokolu věnoval bratr Kazda. Vnučka bratra Kazdy byla i na vernisáži výstavy. Krásné jsou i dřevěné šachy bratra Doudy, který je vyřezal v legiích v Rusku. Domů se ale bohužel nevrátil, padl v bojích daleko od vlasti.

Těšit se můžete i na originál obrazu Slavnost odevzdání Mánesova praporu v čele s Karolínou Světlou od Josefa Kočího.

IMG_6179

Výstava je otevřena v Tyršově domě v Praze do 8. července každý den mimo pondělí 25. června od 10–18 hodin. Vstup je volný. Na výstavu se vchází přes malé nádvoří z ulice Újezd. Jste srdečně zváni.

Označeno v Novinky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2