Účast archivářů na konferenci ISSS 2018

Národní archiv se již tradičně účastnil prestižní konference ISSS, jejíž 21. ročník proběhl v Hradci Králové ve dnech 9. a 10. dubna 2018. V Bloku „Archivace a spisové služby“ vystoupili z Národního archivu:

 • Miroslav Kunt, který ve svém příspěvku poukázal problémy s výběrem a uchováním dokumentů nacházejících se mimo elektronické systémy spisové služby a nastínil možná řešení

  Anotace
  Důraz na fungování elektronických systémů spisové služby nesmí vést k tomu, že budou zanedbávány dokumenty mimo tyto systémy. Národní archiv studuje tuto problematiku a k výběru za archiválie přistupuje proaktivně, jak o tom svědčí příklady z praxe i rozhraní národního archivního portálu.

 • Zbyšek Stodůlka, který upozornil na spisovou službu jako na jeden z hlavních nástrojů zajištění transparentnosti veřejné správy a na příkladech z praxe tuzemské i zahraniční poukázal na chybnou praxi v úřadování a elektronizaci veřejné správy

  Anotace
  Řízení oběhu dokumentů a záznamů se u řady původců v oblasti veřejné správy elektronizuje již skoro dvacet let, z toho téměř deset let na legislativním základě. Elektronizace by měla zrychlit vyřizování, usnadnit znovuvyužití informací a také zajistit vyšší bezpečnost a kontrolu při správě dokumentů včetně ochrany osobních údajů. Na příkladech ze zahraničí a z kontrolní činnosti Národního archivu příspěvek ukáže, jaký vliv na nesystémové a nekontrolovatelné vnitřní úřadování v hybridní podobě mají stereotypní a nekoordinované postupy zaměstnanců a nedostatky v řízení ze strany nadřízených.

 • Jiří Bernas, který shrnul aktuální stav a perspektivy národního digitálního archivu..

Zejména příspěvek Zbyška Stodůlky vzbudil velký ohlas i v kuloárech. Dostupné jsou prezentace z celé konference i další informace.

Označeno v Novinky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2