Zimní seminář Ještědské pobočky ČAS

Ještědská pobočka České archivní společnosti

Vás srdečně zve na svůj tradiční zimní seminář, tentokrát na téma

ZPRACOVÁNÍ ARCHIVNÍCH FONDŮ
berních úřadů a berních správ

v úterý 6. března 2018 od 10 hodin
ve Státním okresním archivu Semily, Archivní ul. 570

Jak známo, jde o kmenové fondy dávno uzavřené, dosahující desítek běžných metrů, pro historické bádání velmi dobře využitelné, přesto se jejich zpracování v posledních desetiletích jakoby vyhýbáme. Existuje jen několik málo archivů, které se jim poměrně nedávno věnovaly a vzniklé pomůcky mohou být inspirativní i pro ostatní. V Ještědské pobočce ČAS jsme dospěli k názoru, že by bylo užitečné se nad těmito fondy sejít a podebatovat o dochování, vnitřní skartaci, pořádacích systémech a také jejich využívání, které je podle našeho mínění zatím menší, než si tyto informačně bohaté fondy zaslouží. Rádi bychom zabrousili i do vod okresních a krajských finančních správ, i když zde je zkušeností ještě méně než se starými „berňáky“.

Jsme velmi rádi, že pozvání laskavě přijali zkušení archiváři, kteří sami berní správy a úřady zpracovávali, nebo alespoň vědí, co se v nich dá najít a co je úřady a badateli požadováno. Patří k nim Mgr. Martin Štindl, Ph.D. (SOkA Žďár nad Sázavou), Mgr. Dalibor Státník (SOkA Mělník), Mgr. Josef Šerka (Archiv města Ostravy) a Bc. Jana Pekárková (SOkA Znojmo). Uvítáme, podělí-li se s námi o své zkušenosti i další kolegyně a kolegové, které jsme oslovili, avšak zaneprázdnění nebo dlouhá doba, jež od zpracování fondu uplynula, jim při jejich příslovečné skromnosti bránily přijmout referát.

Těšíme se, že se jako obvykle sejde početná archivářská obec, která bude společně hledat způsob, jak zpřístupnit tyto často velmi rozsáhlé fondy, dosud odpočívající „v prachu“ našich depozitářů. Věříme, milé kolegyně a ctění kolegové, že možnost setkání uvítáte a přinesete s sebou i inventáře, vzniklé na Vašem pracovišti.

Malé občerstvení zajistí Ještědská pobočka ČAS, v polední přestávce mohou účastníci okusit tradičně chutnou nabídku pizzerie Da Giorgio (zde bude připraveno společné posezení) nebo restaurace Adria poblíž archivu, rychlého bufetu Jizera na Riegrově náměstí apod. Konec semináře předpokládáme kolem 15. hodiny, sportovní nadšenci mohou ještě využít umělé kluziště přímo za archivem.

Protože kapacita studovny našeho archivu je omezená, prosíme Vás, abyste svůj zájem dali najevo co nejdříve, nejpozději do konce února na adresu Jestedska.pobocka.CAS@seznam.cz. Uveďte laskavě celé jméno účastníka, název archivu a Váš mailový kontakt. Seminář je bezplatný. Omlouváme se, že počet přihlášených – nejsou-li členy Ještědské pobočky ČAS – bude omezen na dva z jednoho pracoviště.

Označeno v Novinky, Slide

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2