Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna v Krnově slavnostně otevřel rekonstruovanou archivní budovu

Ve středu 29. listopadu 2017 se uskutečnilo slavnostní otevření rekonstruované budovy Státního okresního archivu Bruntál se sídlem v Krnově. Za Ministerstvo vnitra se akce zúčastnili náměstek ministra pro řízení sekce legislativy, práva, archivnictví a správních agend pověřený řízením sekce veřejné správy JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D.; ředitel odboru archivní správy PhDr. Jiří Úlovec a ředitel odboru programového financování Ing. Pavel Goš. Mezi slavnostními hosty byli rovněž vedoucí představitelé řady českých archivů i ředitel Státního archivu v Katovicích dr hab. Piotr Greiner, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a současně krnovský místostarosta Jan Krkoška, dále zástupci muzeí, Národního památkového ústavu, Slezské univerzity v Opavě, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a další osobnosti, stejně jako zástupci firem podílejících se na rekonstrukci.

Připomeňme, že během první etapy rekonstrukčních prací byla v období od prosince 2004 do února 2006 adaptována novější část areálu bývalé textilní továrny Aloise Larische. V průběhu roku 2006 pak byly z Bruntálu do Krnova přestěhovány veškeré archiválie, které tak mohly být po dlouhé době konečně uloženy odpovídajícím a důstojným způsobem. V následujícím období pak archiv s několikaletými přestávkami prováděl pouze dílčí úpravy dalších částí areálu. Během listopadu 2016 až října 2017 byla uskutečněna následná etapa rekonstrukce, při níž byla adaptována všechna podlaží východního křídla původní tovární budovy včetně její středové části. V tomto prostoru vznikly ve třech podlažích moderní archivní depoty s úložnou kapacitou 6 000 běžných metrů určené pro archiválie Zemského archivu v Opavě dočasně deponované v pronajatém objektu. V Krnově tak vzniklo významné archivní pracoviště nadregionálního charakteru.

V současnosti tak před archivem stojí již jen dokončení 1. a 2. nadzemního podlaží tzv. Larischovy vily a vyřešení otázky západního křídla původní tovární budovy. Každopádně již v tuto chvíli lze konstatovat, že rekonstrukce části někdejší textilky nebyla přínosná pouze pro archiv, neboť stát touto akcí výrazně přispěl k tomu, že v centru města dnes namísto opuštěné ruiny stojí opravená budova sloužící veřejnosti.

001

Označeno v Novinky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2