Soupis poddaných podle víry z roku 1651 v elektronické podobě!

Od roku 1993 vydal Národní archiv tiskem 11 svazků edice „Soupis poddaných podle víry z roku 1651“. Jde o badateli velmi žádaný titul, jehož tištěná podoba již většinou není k dispozici, a proto se archiv rozhodl vydat celou edici v elektronické podobě jako e-knihy ve formátu pdf. Pdf formát nabízí vyhledávání podle obsahu nebo „fulltextově“. Všechny svazky budou postupně a zdarma zpřístupňovány na webových stránkách Národního archivu.

Označeno v Novinky
11 comments on “Soupis poddaných podle víry z roku 1651 v elektronické podobě!
 1. jan eichler napsal:

  Nalézt toto jméno v Rumburku a okolí

 2. Jan Jahoda napsal:

  hledám soupisy poddaných z Neveklovska

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážený pane, soupis poddaných podle víry pro Vltavský kraj, kam v roce 1651 panství Tloskov (tj. Neveklovsko) patřilo, bohužel neexistuje. Budete se tedy muset spokojit s Berní rulou. Sv. 31. Kraj Vltavský. – 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1951. – 360 s.
   Jiří Smitka

 3. Květa Kubálková napsal:

  Přeji krásný jarní den a hned mám na Vás dotaz. Kde se dají vyhledat soupisy poddaných podle víry v oblasti Kolínska a Černokostelecka. Předem děkuji za radu. Kubálkovoá

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážená paní,
   v Soupise poddaných podle víry je potřeba hledat podle rozložení tzv. starých krajů k roku 1651. Oblast Černokostelecka je tak obsažena ve svazku pro Kouřimský kraj. U Kolínska to může být trochu komplikovanější, tam bude asi záležet, jakou ves přesně hledáte. Samotný Kolín a jeho nejbližší okolí, včetně západní části dnešního okresu Kolín naleznete rovněž v Kouřimském kraji, severní část (např. Velim) v kraji Bydžovském, východní a jižní část pak v kraji Čáslavském. Upozorňujeme, že je potřeba hledat podle měst a panství, která jsou pak následně členěna na jednotlivé vsi…
   Jiří Smitka

 4. Svatoslava Hradská napsal:

  Dobrý den.
  prosím, můžete mi poradit, kde hledat soupis poddaných pro obec Žďár farnost Všeň? Děkuji.

  • Jiří Smitka napsal:

   Bohužel zdá se, že zde budete mít smůlu, dle údajů v edici Valdštejnské panství Skály (kam v té době patřilo panství Svijany, jehož součástí Žďár byl) nebylo sepsáno, resp. údaje za toto panství v Soupisu poddaných podle víry pro kraj Boleslavský chybějí… doporučujeme Vám tedy nahlédnout alespoň do příslušného svazku Berní ruly z roku 1654.

   • Svatoslava Hradská napsal:

    Děkuji za odpověď i radu. V Berní rule jsem sice našla jméno svého předka a jeho zaměstnání, nikoli však jeho věk a rodinné příslušníky jako v SPPV, čímž mé zklamání vzrostlo. Bylo ono opomenutí farnosti Všeň omylem? Nedá se to přece jen někde vyhledat?

    • Jiří Smitka napsal:

     Berní rula a SPPV nejsou samozřejmě zaměnitelné prameny, oba vznikaly s jinými ambicemi, za jiným účelem. Za SPPV odpovídala příslušná vrchnost, tj. rod Valdštejnů jako majitel panství. Proč úkol nebyl splněn a data za dané panství nebyla dodána je těžké odhadovat, prostě nejsou. Po předcích je možné se ještě podívat do archiválií dochovaných v archivním fondu Velkostatek Svijany (minimálně do příslušných pozemkových knih). Kontaktujte SOA Litoměřice, Pobočka Děčín – Podmokly, Zbrojnická 14/1, 405 02 Děčín – Podmokly, decin@soalitomerice.cz.

 5. Vladimír Jindra napsal:

  Dobry den. Mam dotaz, jestli se da v berni rule najit Jimramov atd.

  • Jiří Smitka napsal:

   Nikoliv, Jimramov ležel na staré zemské hranici, ale v historickém Markrabství moravském. Pro Moravu nebyla vytvořena Berní rula, ale její obdoba, která se nazývá Lánové rejstříky. Ty již Moravský zemský archiv má zdigitalizovány, a potřebný proklik najdete z jejich archivní pomůcky, odkaz zde (včetně popisu pramene):
   http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/D1-Inventar.pdf

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2