Soupis poddaných podle víry z roku 1651 v elektronické podobě!

Od roku 1993 vydal Národní archiv tiskem 11 svazků edice „Soupis poddaných podle víry z roku 1651“. Jde o badateli velmi žádaný titul, jehož tištěná podoba již většinou není k dispozici, a proto se archiv rozhodl vydat celou edici v elektronické podobě jako e-knihy ve formátu pdf. Pdf formát nabízí vyhledávání podle obsahu nebo „fulltextově“. Všechny svazky budou postupně a zdarma zpřístupňovány na webových stránkách Národního archivu.

Označeno v Novinky
24 comments on “Soupis poddaných podle víry z roku 1651 v elektronické podobě!
 1. jan eichler napsal:

  Nalézt toto jméno v Rumburku a okolí

 2. Jan Jahoda napsal:

  hledám soupisy poddaných z Neveklovska

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážený pane, soupis poddaných podle víry pro Vltavský kraj, kam v roce 1651 panství Tloskov (tj. Neveklovsko) patřilo, bohužel neexistuje. Budete se tedy muset spokojit s Berní rulou. Sv. 31. Kraj Vltavský. – 1. vyd. Praha: Státní nakladatelství učebnic, 1951. – 360 s.
   Jiří Smitka

 3. Květa Kubálková napsal:

  Přeji krásný jarní den a hned mám na Vás dotaz. Kde se dají vyhledat soupisy poddaných podle víry v oblasti Kolínska a Černokostelecka. Předem děkuji za radu. Kubálkovoá

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážená paní,
   v Soupise poddaných podle víry je potřeba hledat podle rozložení tzv. starých krajů k roku 1651. Oblast Černokostelecka je tak obsažena ve svazku pro Kouřimský kraj. U Kolínska to může být trochu komplikovanější, tam bude asi záležet, jakou ves přesně hledáte. Samotný Kolín a jeho nejbližší okolí, včetně západní části dnešního okresu Kolín naleznete rovněž v Kouřimském kraji, severní část (např. Velim) v kraji Bydžovském, východní a jižní část pak v kraji Čáslavském. Upozorňujeme, že je potřeba hledat podle měst a panství, která jsou pak následně členěna na jednotlivé vsi…
   Jiří Smitka

 4. Svatoslava Hradská napsal:

  Dobrý den.
  prosím, můžete mi poradit, kde hledat soupis poddaných pro obec Žďár farnost Všeň? Děkuji.

  • Jiří Smitka napsal:

   Bohužel zdá se, že zde budete mít smůlu, dle údajů v edici Valdštejnské panství Skály (kam v té době patřilo panství Svijany, jehož součástí Žďár byl) nebylo sepsáno, resp. údaje za toto panství v Soupisu poddaných podle víry pro kraj Boleslavský chybějí… doporučujeme Vám tedy nahlédnout alespoň do příslušného svazku Berní ruly z roku 1654.

   • Svatoslava Hradská napsal:

    Děkuji za odpověď i radu. V Berní rule jsem sice našla jméno svého předka a jeho zaměstnání, nikoli však jeho věk a rodinné příslušníky jako v SPPV, čímž mé zklamání vzrostlo. Bylo ono opomenutí farnosti Všeň omylem? Nedá se to přece jen někde vyhledat?

    • Jiří Smitka napsal:

     Berní rula a SPPV nejsou samozřejmě zaměnitelné prameny, oba vznikaly s jinými ambicemi, za jiným účelem. Za SPPV odpovídala příslušná vrchnost, tj. rod Valdštejnů jako majitel panství. Proč úkol nebyl splněn a data za dané panství nebyla dodána je těžké odhadovat, prostě nejsou. Po předcích je možné se ještě podívat do archiválií dochovaných v archivním fondu Velkostatek Svijany (minimálně do příslušných pozemkových knih). Kontaktujte SOA Litoměřice, Pobočka Děčín – Podmokly, Zbrojnická 14/1, 405 02 Děčín – Podmokly, decin@soalitomerice.cz.

 5. Vladimír Jindra napsal:

  Dobry den. Mam dotaz, jestli se da v berni rule najit Jimramov atd.

  • Jiří Smitka napsal:

   Nikoliv, Jimramov ležel na staré zemské hranici, ale v historickém Markrabství moravském. Pro Moravu nebyla vytvořena Berní rula, ale její obdoba, která se nazývá Lánové rejstříky. Ty již Moravský zemský archiv má zdigitalizovány, a potřebný proklik najdete z jejich archivní pomůcky, odkaz zde (včetně popisu pramene):
   http://www.mza.cz/a8web/a8apps1/d1/D1-Inventar.pdf

 6. Martin Hrubý napsal:

  Dobrý den,
  rád bych poprosil o radu, v jakém soupisu bych našel obce Božejov a Meznou ležící 10 km jižně od Pelhřimova. Jelikož je původní administrativní členění odlišné, poněkud se v soupisech ztrácím.

  Díky za jakoukoliv odezvu
  s pozdravem
  Hrubý

 7. Nikola Růžičková napsal:

  Dobrý den,

  bylo by možné elektronicky sehnat také SPPV pro Prácheňský kraj? Zajímá mě Žihobské/Žichovické panství, Nezdice na Šumavě, Strašín a okolí kvůli kovářské rodině Růžičků.

  Moc předem děkuji za odpověď a přeji krásný den!

  Nikola Růžičková

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážená paní, soupis pro Prácheňský kraj bohužel vůbec neexistuje, již v historické době se ztratil. Ale ve fondech některých velkostatků (zejména těch, co drželi Schwarzenbergové) se dochovaly jeho opisy.

 8. Josef Janča napsal:

  Dobrý den,

  bohužel jsem propásl přednášku Mgr. Jiřího Smitky na téma Čistky v československé armádě po únoru 1948. Téma mne osobně velmi zajímá, prosím o spojení s autorem. Děkuji.

  Prof. Ing. Josef Janča, DrSc.

 9. Novotný Milan, ing. napsal:

  DObrý den, prosím o informaci zda lze někde najít kdy byl založen vodní mlýn ve Zbýšově – (čáslavsko) a v Opatovicích (u Zbýšova) Doudovský mlýn – dnes oba neexistují . Ve vodní knize jsou přílohy z roku 1885.
  Děkuji i za dobrou radu

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážený pane,
   podle literatury se uvádí, že zbýšovský mlýn pod rybníkem byl postaven roku 1602 a zrušen v roce 1906. Doudovský mlýn by snad měl být z konce 17. stol. Primárním pramenem, jak zjistit založení mlýnů by měly být buď zemské desky (deponované v Národním archivu), či archiválie (mj. např. pozemkové knihy, či urbáře) obsažené v archivním fondu Velkostatek Sedlec u Kutné Hory, 1248-1948, který je uložen ve Státním oblastním archivu v Třeboni.
   Jiří Smitka

 10. Jan Curda napsal:

  Dobry vecer.
  obracim se na vas s prosbou a dotazem. V jakem svazku Soupis poddanych podle viry lze najit vesnice Libejovickeho panstvi majetek Buquoyu ??. Spadaly tyto vesnice tez pod jiny farni urad nez Netolice a Prachatice ?? dekuji mnohokrat za odpověď Jan Curda

 11. Antonín Livora Ing. napsal:

  Dobrý den, prosím o možnost zjištění podrobností k mému předkovi. Jmenoval se Václav Livora a žil ve vesnici Čeperka v pardubickém kraji. Narodil se patrně v roce 1767 ? Čeperka tehdy patřila rodu Pernštejnů.
  Pracoval v zemědělství. Údaje mám z matrik SOA Zámrsk ale zpátky do minulosti prý lze získat pouze z berní ruly o vlastnictví půdy. Sestavuji rodokmen a rád bych se dostal ještě dále do minulosti našeho rodu.
  Děkuji předem za každou zprávu.

 12. Dobrý den, prosím o možnost zjištění podrobností k mému předkovi. Jmenoval se Václav Livora a žil ve vesnici Čeperka v pardubickém kraji. Narodil se patrně v roce 1767 ? Čeperka tehdy patřila rodu Pernštejnů.
  Pracoval v zemědělství. Údaje mám z matrik SOA Zámrsk ale zpátky do minulosti prý lze získat pouze z berní ruly o vlastnictví půdy. Sestavuji rodokmen a rád bych se dostal ještě dále do minulosti našeho rodu.
  Děkuji předem za každou zprávu.

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážený pane,

   Vaše pátrání musí mít dvojí rovinu. Jednak mezi Vaším údajem o narození Václava Livory roku 1767 a Berní rulou, která byla vydána roku 1654 je rozdíl více než sta let. Ale důležitější je si nejprve uvědomit, že první písemná zmínka o obci Čeperka pochází až z roku 1777, byť lokalita po vysušení rybníka Čeperka byla patrně osídlena už dříve. Každopádně v době vydání Berní ruly zde byl rybník, tudíž Vaši předci museli do Čeperky přijít někdy v době vysoušení rybníka, což je zhruba případ Václava Livory. Pokud v příslušné knize narozených chybí údaj, odkud Václav Livora do Čeperky přišel, musíme předpokládat, že to bylo v rámci přesunu z jiné části téhož panství, zde by nám mohly pomoci soupisy poddaných atp. V případě, že přišel z panství jiného, z doby 18. stol. by se mohlo podařit dohledat jeho zhostný list. Každopádně, pokud matriky selhávají, je potřeba pátrat v archivním fondu příslušného velkostatku, který je uložen ve Státním oblastním archivu v Zámrsku. Jen pro upřesnění ještě uvádíme, že rod Pernštejnů vymřel po meči již v roce 1631…

   Jiří Smitka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2