Pátrejte po svých předcích: zde jsou seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v 1. světové válce.

Digitalizované seznamy padlých, zraněných, nezvěstných a zajatých vojáků v první světové válce najdete v digitální knihovně Kramerius. Podrobný návod co, kde a jak najít je na stránkách Vojenského historického ústavu.

http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/

Označeno v Novinky
20 comments on “Pátrejte po svých předcích: zde jsou seznamy padlých, zemřelých, nezvěstných, raněných či zajatých v 1. světové válce.
 1. Petr Hložek napsal:

  Přeji pěkný den,
  múj pradědeček František Gargoš nar. 28.7.1887 padl na bojišti v Haliči 28.9. 1914. Na výše Vámi uvedené mail.adrese jsem o něm nenašel ani čárku. Múžete mi to nějak vysvětlit? Děkuji za Vaši odpověď.

 2. Zdeněk Šubrt napsal:

  Přeji dobrý den,

  Můj prastrýc Václav Peer nar.19.12.1895 Vraný čp.45,syn Josefa Peera koláře z Vraného a matky Antonie Peerové roz. Mackové padl v 1světové válce neznámo kdy a kde. Dá se někde zjistit bližší podrobnosti.
  Děkuji za zprávu a jsem s pozdravem Zdeněk Šubrt

 3. Dobrý den,
  můj praděd Rudolf Dupal nar.v r.1878 z Dubňan u Hodonína padl v 1.světové válce v r.1914. Bohužel více informací nemám. Rád bych zjistil,kde padl a případně kde je pohřben.Děkuji předem za jakoukoli informaci.S pozdravem Jaroslav Jedlička.

 4. Nataša Hale napsal:

  Dobrý den,
  sháním informace ohledně mého prapradědy Antonína Vojty, nar. 29.3.1886 ve Vavřinci okr. Kutná Hora, který byl zřejmě nasazen do 1.sv. války, ze které se nikdy nevrátil. V záznamu z knihy zemřelých je pouze že se nevrátil a rozhodnutím zemského soudu byl 29.10.1919 prohlášen za mrtvého. Bohužel se mi nepodařilo na výše uvedených odkazech a seznamech najít žádný záznam. Můžete prosím poradit, kde jinde bych mohla ještě pátrat? S pozdravem N. Hale

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážená paní,
   Česká archivní společnost prostřednictvím svého webu zveřejnila aplikaci kolegů z Vojenského ústředního archivu. Pokud máte jakýkoliv dotaz k obsahu či technické stránce této aplikace, je nutné kontaktovat přímo kolegy z VÚA, podatelna@vuapraha.cz. Zde by Vám též měli nejerudovaněji poradit, kam se případně je ještě možné obrátit, pokud v jejich datbázi bylo hledání neúspěšné,
   Jiří Smitka

 5. jitka levíčková napsal:

  Dobrý den, jsem žena po padesátce a mám zájem vědět odkud pochází má rodina…to předám synovi a sobě udělám „pořádek“. děkuji za pochopení. Podám všechna data,co vím. děkuji.) Jitka

  • Jiří Smitka napsal:

   Vážená paní,
   pátrání je potřeba zahájit ve vlastních dokumentech, např. rodné listy Vašich rodičů, či prarodičů, z nichž se dozvíte základní údaje o nejbližších předcích. Poté je již možné pátrat v příslušných matrikách. Buď z domova v případě, že jsou matriky již zdigitalizovány (digitální archivy jednotlivých veřejných archivů), nebo ve studovnách příslušných archivů, či se na příslušný archiv obrátit se žádostí o výpisy z matričních knih, či s žádostí o matriční rešerše (dle podmínek stanovených jednotlivými archivy v souladu se sazebníky úhrad za poskytnuté služby).
   V případě dalších dotazů nás neváhejte kdykoliv opět kontaktovat,,
   Česká archivní společnost

  • Leon napsal:

   Dobry den
   Podle jmena zidovka!

  • Martin napsal:

   Žena 56 let !!!!!!!!!!!!!
   Jitka Levičkova 56 let z Brna !!!!!!!!!!!!

 6. Radek Kilián napsal:

  Dobrý den,
  prosím o pomoc při hledání nějakých informací ohledně mého pradědečka Josefa Kiliána, narozeného 8.12.1874 v Nesovicích, který byl mobilizován do CK armády. Jediné, co jsem o něm zjistil v obecní kronice, že byl prohlášen za nezvěstného.
  Byl bych moc rád, kdybych o něm získal nějaké informace. V rodině se nazachovala žádná informace, na kterou frontu narukoval atd.
  Budu opravdu vděčný za každou informaci.
  Děkuji Vám za informaci.
  S přáním hezkých předvánočních dnů
  Radek Kilián

 7. Karel Fous napsal:

  Hezký den, pane Kilián,
  Nevím, jestli Vám už někdo odpověděl, ale reaguji.
  Z toho, jak jste dotaz položil, asi nezjistíte nic. To stačí leda pro zahájení hledání předků v matrikách.
  Zkuste ser obrátit na VHA v Praze Ruzyni – http://www.vuapraha.cz/sites/default/files/documents/upozorneni_pro_zadatele_o_informace_z_vha.pdf . Dále existují seznamy padlých a pohřešovaných, které vydávalo rakouské ministerstvo války a byly publikované v tisku. Jen teď nevím, zda to najdete taky ve VHA nebo v NA (Národní archiv).
  Hodně štěstí.
  Karel Fous

 8. Bořivoj Dufek napsal:

  Můj děda Fr.Fučík,naroz.17.7.1872 v Trpíně podle údajů Knihovny byl zajat 24.11.1914 v Košicích.Tam však žádné boje 1. sv.války neprobíhaly.Mohu se domnívat,že padl do zajetí při ruské ofenzívě ve Východních Karpatech,kde bylo na 300 000 zajatců a zápis o zajetí byl proveden na nějakém velitelství v Košicích?

 9. Ludmila Vajglová napsal:

  Dobrý den,
  můj děda Jindřich Müller naroz 1.2.1887 v Kroměříži bojoval v 1.svět.
  válce,kde byl raněn. Měl prostřelenou nohu a tak byl poslán domů
  jako válečný invalida. Nic bližšího o něm nevíme. Kde bojoval a jak
  dlouho. A také v kterém roce byl raněn.
  S přáním hezkého dne
  Ludmila Vajglová / roz. Müllerová/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

Archiv aktualit

Odběr novinek

Powered by
Easy Automatic Newsletter Lite v2.7.2